Gru
CRF- skutki dla przedsiębiorców
Pod skrótem CRF kryje się Centralny Rejestr Faktur, który stanowić ma kolejne narzędzie do walki z luką podatkową. Jego wprowadzenie spowoduje wydłużenie się listy obowiązków, o których będą musieli pamiętać polscy przedsiębiorcy.
Jednolity Plik Kontrolny
Ze względu na fakt, iż fundament, na którym budowany będzie CRF stanowi Jednolity Plik Kontrolny, warto przypomnieć sobie, czym on tak właściwie jest. Pojęcie to oznacza zbiór danych finansowych, transakcji, który firmy zobowiązane są udostępnić każdego miesiąca administracji skarbowej. Warto dodać, iż dotychczas obowiązek ten dotyczył jedynie dużych, średnich i małych firm, natomiast od stycznia 2018 roku, do grona tego dołączyli również mikroprzedsiębiorcy.
Misja Centralnego Rejestru Faktur
Misją wprowadzenia Centralnego Rejestru Faktur jest namierzenie przestępstw podatkowych. Rejestr umożliwi bowiem przeprowadzenie analizy przedstawionych danych i wykrycie ewentualnych nadużyć. Zmiana ta skutkować ma poprawą warunków prawidłowego prowadzenia biznesu. Mimo, iż jej celem jest wychwycenie podejrzanych transakcji, będzie to dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorców, którzy zamiast wykorzystywać czas na dużą ilość formalności, mogliby skupić się na celach swojej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy będą musieli pamiętać o zachowaniu terminów na wprowadzenie zmian, a także mieć na uwadze zastosowanie innowacji informatycznych. Odpowiednie przygotowanie zabierze zarówno trochę czasu, jak i pieniędzy.
Mimo tego, warto podkreślić, iż Centralny Rejestr Faktur ma być gwarancją na to, że faktury otrzymywane od klientów biznesowych są autentyczne. Poza tym dać ma pewność, iż Urząd Skarbowy jest o nich poinformowany, co pozwoli na bezpieczne odliczenie VAT.
Czas zatem pokaże, czy zmiany przyczynią się do lepszego prowadzenia działalności gospodarczych, czy też zbyt duża ilość formalności przytłoczy polskich przedsiębiorców.