28
Cze

Księgowość w małej firmie – prowadzić samodzielnie czy zlecić do biura rachunkowego?

beata 0 comment

Kiedy zakładamy działalność zastanawiamy się jak będziemy rozliczać naszą firmę, samodzielnie czy też przez biuro rachunkowe?Przy założeniu firmy z małym kapitałem początkowym szukamy wszędzie oszczędności ale czy warto oszczędzać na prowadzeniu ksiąg rachunkowych?

Jeżeli uważamy że biuro rachunkowe nie jest nam potrzebne warto zastanowić się czy jednak nie rozważyć wszystkich za i przeciw. Niejednokrotnie zlecenie księgowości firmie zewnętrznej jest oszczędnością samą w sobie.

Dlaczego zlecenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu to oszczędność?

  • oszczędność czasu – warto pomyśleć ile zajmie nam prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, jak długo będziemy się męczyć, żeby wyliczać  zaliczkę na podatek dochodowy skoro zupełnie się na tym nie znamy ?

  • oszczędność pieniędzy – jeżeli źle zaksięgujemy nasze dokumenty księgowe to urząd skarbowy może wszcząć kontrolę. Czasem czynny żal nie wystarczy i trzeba będzie zapłacić karę nałożoną przez fiskusa. Jeśli jednak korzystamy z usług  księgowego, który popełniłaby błąd (co jest możliwe, ale znacznie mniej prawdopodobne), możemy liczyć na odszkodowanie, oczywiście jeżeli kara nie została nałożona z naszej winny.

  • spokój ducha – ten punkt łączy się z powyższym. Zlecając prowadzenie księgowości fachowcom, automatycznie jesteśmy spokojniejsi. Nie musimy być na bieżąco ze zmianami w prawie podatkowym i możemy poświęcić się wykonywaniu naszej pracy i generowaniu zysków. Prawdopodobieństwo kontroli przy powierzeniu ksiąg profesjonaliście jest mniejsze, bo dobry księgowy wie, co może robić, żeby w legalny sposób obniżyć nasz podatek dochodowy.

Dobry księgowy jest jak najlepszy przyjaciel. Bardzo ważne przy wyborze księgowości jest zaufanie. Powinniśmy znaleźć taką firmę (biuro rachunkowe, samodzielną księgową), której będziemy pewni. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie i referencje biura rachunkowego/samodzielnego księgowego a także dopytać o polisę OC, która zapewnia Państwu pełne bezpieczeństwo korzystania z usług księgowych. Ważnym aspektem może też być okres wypowiedzenia umowy na usługi księgowe niejednokrotnie jest to okres 1 do 3 miesięcy jeżeli możemy negocjować z potencjalnym biurem warunki umowy warto pokusić się o 1-miesięczny okres wypowiedzenia umowy, ułatwi nam to i usprawni ewentualną zmianę biura w sprawny i szybki sposób w razie naszej rezygnacji lub chęci przeniesienia się do innego biura czy też samodzielnego księgowego.

beataCreative art