05
Gru

Kwartalne rozliczenie podatków

4profitcompl 0 comment
Rozliczanie podatków metodą kwartalną

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania rozliczeń podatkowych. Zwykle firmy mają do czynienia jedynie z dwoma typami podatków: dochodowym (PIT) oraz od towarów i usług (VAT).

Mimo tego, rozliczanie się każdego miesiąca może okazać się problematyczne i męczące. Dlatego też warto zastanowić się nad kwartalnym rozliczaniem podatków w przedsiębiorstwie oraz korzyściami, które się z tym wiążą. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że jedynie mali podatnicy mogą rozliczać VAT w okresach kwartalnych.

Zalety kwartalnego rozliczenia

Jakie zalety wiążą się z kwartalnym rozliczeniem podatków? Wśród pozytywnych konsekwencji znajduje się przede wszystkim ograniczony kontakt z urzędem skarbowym oraz mniej formalności. Jest to związane z tym, że zarówno deklaracjami VAT, jak i zaliczkami na podatek dochodowy trzeba zajmować się wówczas tylko 4 razy w roku zamiast 12.

Dodatkowo warto wspomnieć także o korekcie dokumentów. Nikt nie jest nieomylny i każdy może popełnić błąd. Jednak przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na rozliczenie kwartalne będą mieli do poprawy mniej deklaracji podatkowych aniżeli ci, którzy rozliczają się comiesięcznie.

Kolejna korzyść wiąże się z potrąceniem podatku naliczonego, a konkretnie dłuższym okresem, w którym przedsiębiorca może dokonać tej czynności. Metoda kwartalna oznacza czasami nawet 9 miesięcy na odliczenia.

Podejmując temat kwartalnego rozliczenia podatków nie można zapomnieć o korzyści w postaci płynności finansowej. Możliwość rzadszej regulacji zobowiązań podatkowych oferuje bowiem większą elastyczność dotyczącą planowania wydatków.

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na metodę kwartalną, jego obowiązkiem jest zgłoszenie tego do naczelnika właściwego urzędu skarbowego za pomocą powiadomienia w formie pisemnej. Ponadto należy pamiętać, że istotny jest również termin zgłoszenia decyzji o zmianie formy rozliczenia.

Dokonanie formalności związanych z modyfikacją metody rozliczenia podatkowego nie jest trudne. Warto się nią zainteresować, ponieważ dla niewielkich przedsiębiorców może oznaczać sporo korzyści.

4profitcomplCreative art