15
Kwi

Jak wybrać rodzaj spółki?

admin 0 comment
spółka z oo bielsko biała

Jak wybrać rodzaj spółki?

W krajowym prawie podstawa tworzenia i funkcjonowania takich form organizacji określana jest przez Kodeks Cywilny z 24 kwietnia 1964r. oraz Kodeks spółek handlowych z 15 września 2000r.

Przy wyborze formy działania trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników i aspektów prawnych jakie będą miały wpływ na jej późniejsze funkcjonowanie. Nie małe znaczenie ma również forma osobistych preferencji osób tworzących swój biznes, choć oczywiście wszystkie te aspekty opierają się na czysto ekonomicznej podstawie.

Spółka osobowa czyli spółka prawa handlowego do których zaliczamy: spółkę jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną i spółkę partnerską. Do spółek kapitałowych zaliczamy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (popularna Sp. z o.o., ta forma w latach 2015-2017 była jedną z częściej wybieranych na terenie Bielsko Biała) i spółki akcyjne.

Zadając sobie pytanie o formę spółki najczęściej pada pytanie związane z ryzykiem w biznesie. Większe finanse to większe przepływy, inna kontrola i inny poziom ryzyka. Mówiąc wprost: przy dużej firmie nie jesteś fizycznie w stanie panować nad każdym jej aspektem. Powierzasz zakresy obowiązków kolejnym pracownikom. I tutaj pojawia się ryzyko strat. Wśród osób prowadzących działalności gospodarcze która się rozrosła to właśnie spółka może być korzystnym rozwiązaniem. Małej firmie się to może nie opłacać.

Tutaj pojawia się kolejne pytanie. Czy otwierając spółkę moje koszty się zmniejszą? Spółki mają różne formy podatkowe i składek. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przeprowadzić analizę kosztów i zysków. Jeżeli ciekawi Cię takie rozwiązanie lub potrzebujesz porady przy zakładaniu spółki lub prowadzeniu dokumentacji spotkaj się z Nami na ul. Budowlanych 1 w Bielsku Białej. 4Profit to doświadczone biuro rachunkowe i księgowe, które pomoże Ci wybrać m.in  jaka będzie najkorzystniejsza forma opodatkowania i oskładkowania wspólników spółki.

pelna ksiegowosc bielskoRodzaje spółek w PL

Spółka cywilna  – bez osobowości prawnej, to działalność gospodarcza prowadzona wspólnie. Ważny jest fakt, że wspólnik może wnieść do firmy kapitał albo umiejętności. Za zobowiązania wspólnicy odpowiadają razem łącznie z majątkiem osobistym. Jej działanie reguluje Kodeks Cywilny. Założenie spółki następuje po zawarciu umowy pomiędzy wspólnikami. Spółkę należy zarejestrować w urzędzie miasta.

Spółka jawna – również nie posiada formy prawnej, jej działanie reguluje (w przeciwieństwie do spółki jawnej) Kodeks spółek handlowych. Umowa spółki musi być zawarta w formie pisanej. Spółka musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka jawna to następny poziom po spółkach cywilnych. Cechą dodatkową jest przejście na ograniczoną odpowiedzialność majątkową wspólników.Gdy wierzyciel nie jest w stanie egzekwować środków z majątku firmy przechodzi do egzekucji jednego ze wspólników.

Spółka partnerska – forma spółki stworzona z myślą o wolnych zawodach jak lekarz lub architekt. Mogą ją założyć osoby nie prowadzące działalności. Reguluje ją Kodeks spółek handlowych. Jest możliwość powołania zarządu spółki (wcześniej taką opcję przewidziano dla spółek kapitałowych). Wspólnicy odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem za zaległości i zobowiązania firmy nie związane z wykonywaniem wolnego zawodu.

Spółka komandytowa – dobre rozwiązanie gdy następuje stworzenie firmy o zróżnicowanym kapitale startowym. Jej działania reguluje ustawa z 15 września 2000r. Ksh. Jej działanie wymaga prowadzenia pełnej księgowości. W takiej formie następuje ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Odpowiadają oni do kwoty zawartej w umowie spółki. 4Profit prowadzi pełną księgowość dla spółek w Bielsku Białej.

Spółka z o.o. – jej działanie reguluje Kodeks spółek handlowych. Jej najniższy możliwy kapitał zakładowy przy zgłoszeniu do Krajowego Rejestry  Sądowego wynosi 5000zł. Jej prowadzenie wymaga pełnej księgowości. Umowa pomiędzy wspólnikami jest sporządzana jako umowa notarialna. Spółka z o.o. jest bardzo często wybieraną formą działania nie tylko w Bielsku, ale i w całym kraju. Za zobowiązania nie odpowiadają wspólnicy, a potencjalna egzekucja następuje do wysokości wkładu wspólników i kapitału zakładowego określonego w umowie notarialnej. Spółką kieruje prezes, który jest powoływany przez zarząd. Ta forma działania sprawdza się przy średnich i dużych biznesach.

Spółka akcyjna – kapitał zakładowy musi wynosić co najmniej 100 000zł. Jako jedyna może uzyskać środki poprzez obligacje lub na giełdzie papierów wartościowych. Jej struktura przypomina sp z o.o.

Jak widać pytanie: Jak wybrać rodzaj spółki? nie jest takie proste. Dlatego proponujemy kontakt bezpośredni z Nami w celu ustalenia wszystkich aspektów działania firmy. Księgowość to podstawa prowadzenie spółki. Zaufaj doświadczeniu 4Profit Bielsko Biała.

adminCreative art