11
Kwi

Własna firma czyli zanim zaczniesz

admin 0 comment

Własna firma czyli zanim zaczniesz

Własna firma to nie tylko praca. To bardzo często pasja i mnóstwo czasu poświęconego na drobne elementy, które tworzą całość. Poniżej znajdziesz kilka punktów nad którymi należy poważnie się zastanowić zanim przystąpisz do dzieła.

Głowa pełna pomysłów czyli oferta firmy

Mimo, że eksplodujesz entuzjazmem zastanów się czy na Twój produkt lub usługę znajdziesz odbiorców. Bez względu na to czy produkujesz małe owieczki wykonywane ze szkła czy jesteś freelancerem tworzącym filmy reklamowe dla restauracji musisz być pewien, że masz rynek zbytu.

Zbadaj swoje miasto i okolicę pod kątem konkurencji. To może być Twoje być albo nie być. Poszperaj w internecie, zapytaj znajomych, rozejrzyj się po prasie lokalnej i portalach internetowych. Miej świadomość, że nadmiar firm o podobnym profilu działania powoduję kanibalizację cen i dodatkowe koszty reklamy aby wyróżnić się na tle konkurencji.

Przemyśl swoją strategię reklamową.  Jest ona ściśle połączona z potencjalnym profilem Twojego klienta. Jeżeli określisz kim on jest będzie Ci łatwiej do niego dotrzeć. Czy Twój klient częściej korzysta z internety, forum internetowego lub może woli standardowe ulotki pod drzwi. Czy będzie potrzebna jakaś specjalna forma reklamy jak katalogi reklamowe lub wykorzystanie call center. Dziś wiele osób ma stronę internetową przygotowaną na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Bielsko Biała nie odbiega w tym trendzie od reszty kraju. Tzw. poczta pantoflowa i profil na FB to nie jest działający sposób na szerokie grono klientów.

Nie bój się krytycznego spojrzenia na Twoją własną firmę. Porozmawiaj ze znajomymi, którzy mogą być potencjalnymi kupującymi. Rozważ działania konkurencji gdy wejdziesz na rynek i czy będziesz miał pomysł oraz środki do przeciwdziałania. Uważnie przygotuj ofertę firmy, może warto wykorzystać produkty łączone lub pakiety usług tak by płynnie dostosować się do zapotrzebowania.

Pieniądze na start działalności czyli trudny początek

Często można usłyszeć, że pierwszy rok dla firmy jest decydujący. To delikatne nadużycie. Biuro rachunkowe często ma do czynienia z firmami, które zamykają się do 6 miesięcy od otwarcia. Coś nie wypaliło, a mówiąc bezpośrednio: nie przeliczono właściwie kosztów lub zbyt optymistycznie założono zyski.

Zastanów się: czy w najczarniejszej opcji bardzo niskiej sprzedaży stać Cię na 3-6 miesięcy  „przetrwania”. Czy Twój interes opiera się na zatrudnianiu własnych pracowników czy może możesz skorzystać z usług typu outsourcing. Oczywiście wykorzystanie biura rachunkowego Bielsko 4Profit do usług księgowych to jeden z pomysłów. Biuro księgowe oprócz poprowadzenia dokumentacji zajmie się również kadrami co pozwoli CI skupić się na Twoim interesie, a nie Urzędach Skarbowych.

Przelicz koszty startu firmy: zakup maszyn, licencji, szeroko pojętej „technologii” oraz koszty późniejszego okresowego utrzymania. Jeżeli decydujesz się na kredyt również to uwzględnij.

Wśród pytań jest też kilka naprawdę trudnych: co się stanie jak zachorujesz? Czy zysk wystarczy na utrzymanie gdy tak się stanie?Czy firma wymaga Ciebie we wszystkich aspektach działania? Jak zareaguje Twoja rodzina gdy licznik godzin Twojej miesięcznej pracy przekroczy 200 i więcej godzin? Ilu klientów jesteś w stanie obsłużyć każdego dnia?

Biuro rachunkowe czyli formalności

Biuro rachunkowe to najczęściej wybierana forma prowadzanie dokumentacji wśród krajowych firm. Po prostu mało kogo stać w początkowej fazie rozwoju na własnego księgowego z umową o pracę w ramach działalności.

Jednak warto pomyśleć o tym aspekcie zanim otworzysz swój biznes. Biuro rachunkowe Bielsko Biała 4Profit może wesprzeć Cie na tym etapie wiedzą i doświadczaniem.  Sprawdzimy czy możesz skorzystać z ulg podatkowych, jakie składki Cię czekają (czyli ile będziesz musiał zarobić aby te składki zapłacić), zweryfikujemy czy potrzebujesz koncesji lub uprawnień. Na terenie Bielska nasi klienci często zwracają się do Nas z pytaniem o możliwość dofinansowania ich działalności z Urzędu Pracy oraz jaka forma opodatkowania będzie dla nich najkorzystniejsza.

Spółka w niektórych rodzajach usług lub produkcji może być lepszym rozwiązaniem niż działalność gospodarcza.

W razie pytań po prostu skontaktuj się z Nami. Doświadczony zespół księgowych w Bielsku Białej na Budowlanych 1 jest przygotowany na każdą ewentualność.

 

adminCreative art