20
Mar

Koronawirus. Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców

4profitcompl 0 comment
Koronawirus. Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców

W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza on wiele nowych obowiązków oraz ograniczeń, a w niektórych wypadkach zakaz działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzi. Aby w tym trudnym czasie zapewnić przedsiębiorcom płynność finansową, a pracownikom bezpieczeństwo, władze stworzyły tzw. tarczę antykryzysową  o wartości 212 mld zł. Składa się na nią 5 filarów: finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych.

Pakiet rozwiązań i ulg

Pakiet, który zaoferowały władze przewiduje m.in. pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, świadczenie miesięczne w kwocie do około 2 tys. zł,  dofinansowanie wynagrodzeń pracowników dla firm w kłopotach, odroczenie niektórych obowiązków podatkowych i sprawozdawczych, brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych, ułatwienia dla branży turystycznej, czy też uelastycznienie czasu pracy.

Zmiany w czasie pracy i brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych

Elastyczny czas pracy oznacza, że pracodawca będzie mógł skrócić dobowy czas nieprzerwanego odpoczynku dla pracownika z obecnych 11 godzin do 8 (z gwarancją oddania pracownikowi równoważnego odpoczynku w okresie 8 tygodni), natomiast tygodniowy czas takiego odpoczynku z 35 do 32 godzin. Ponadto za porozumieniem będzie mógł również wydłużyć czas pracy do 12 godzin.

Innym przywilejem dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej jest brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych, co nie będzie naruszało dyscypliny finansów publicznych.

Pomoc dla branży turystycznej

Władze przewidziały również ułatwienia dla osób pracujących w branży turystycznej. Aby zminimalizować straty, oferuje się przedłużenie terminu na zwrot wpłat klienta w przypadku niemożności zorganizowania wydarzenia z powodu epidemii do 180 dni od rozwiązania umowy. To duża zmiana, ponieważ obecnie jest to 14 dni. Dotyczy to m.in. wystaw, działalności kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, sportowej, czy też imprez plenerowych.

Przesunięcie terminów podatków – koronawirus 

Trzeba również wspomnieć o odroczeniu niektórych obowiązków. W tym gronie znajduje się m.in. przesunięcie obowiązku składania nowego pliku JPK_VAT dla dużych firm  z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r., odroczenie do 13 lipca 2020 r. obowiązku zgłoszenia informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych do 30 września 2020 r., odroczenie podatku do sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2021 r.; wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych do 30 września 2020 r. i wiele innych.

4profitcomplCreative art