30
Sie
Sie
Procedura nadania numeru identyfikacji podatkowej (NIP) – postępowanie
Podstawową zasadą jest złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego w odpowiednim terminie. Zgłoszenia takiego dokonuje się jednorazowo, bez względu ilość i rodzaj opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania jakiej podlega czy rodzaj/rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej czy tez przedsiębiorstw.
Procedura zgłoszenia z uwzględnieniem rodzaju prawnego podmiotu.
Zgłoszenie identyfikacyjne dla osób fizycznych:
- nazwisko
- imiona
- imiona rodziców
- data i miejsce urodzenia
- płeć
- nazwisko rodowe
- obywatelstwo lub obywatelstwa
- adres miejsca zamieszkania
- adres miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy
- rodzaj i numer dowodu tożsamości
- numer PESEL
Zgłoszenie identyfikacyjne dla podatników niebędących osobami fizycznymi:
- -pełna oraz skrócona nazwę firmy/przedsiębiorstwa
- forma organizacyjno-prawna
- adres siedziby
- numer REGON
- organ rejestrowy lub ewidencyjny
- numer nadany przez ten organ
- wykaz rachunków bankowych
- adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej
- przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych
Jeśli zgłoszenie takie ma zostać dokonane przez pełnomocnika musi zostać dołączone do niego urzędowo poświadczone pełnomocnictwo lub postanowienie sądowe.
Terminy składania wniosków.
- Podatnicy VAT lub podatku akcyzowego – zgłoszenie musi nastąpić przed pierwszą czynnością podlegającą opodatkowaniu.
- Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych – nie później niż w terminie złożenia pierwszej deklaracji podatkowej, która dotyczy zaliczki odprowadzanej na poczet tego konkretnego podatku. Tyczy się to również podatników, którzy zwolnieni są z obowiązku składania deklaracji na podatek dochodowy od osób prawnych.
- Jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, niebędące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych – nie później niż w terminie pierwszej deklaracji PIT (jeśli zatrudniają pracowników). W ciągu miesiąca od dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (jeśli nie zatrudniają pracowników.
- Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy samodzielnie opłacają go w formach zryczałtowanych – nie później niż w terminie dokonania pierwszej wpłaty zryczałtowanego podatku.
- Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (inni niż ww.) – nie później niż wraz ze złożeniem pierwszego zeznania rocznego. Jeśli zostaje złożone w terminie do tego przewidzianym.
- Płatnicy podatków, niepodlegający obowiązkowi ewidencyjnemu jako podatnicy – nie później niż w terminie przekazania do odpowiedniego organu podatkowego pierwszej deklaracji podatkowej, do której składania są zobowiązani.
- Płatnicy składek ubezpieczeniowych, którzy nie podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu jako podatnicy ani jako płatnicy podatków – nie później niż w terminach przewidzianych w odrębnych przepisach dotyczących terminów zgłaszania do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego.