Bilans do KRS tylko w formie elektronicznej

03
Kwi

Bilans do KRS tylko w formie elektronicznej

beata 0 comment

Uwaga przedsiębiorco! Od 15 marca 2018 r. bilans oraz rachunek zysków i strat będzie trzeba przekazywać do Krajowego Rejestru Sądowego wyłącznie drogą elektroniczną.

 

Za rok 2017 będzie można wysłać skany bilansu jednak w 2018 roku będzie to już możliwe wyłącznie w formie pliku JPK.

To rewolucja dla 99 % podmiotów, które składają sprawozdania finansowe firmy do KRS. Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że obecnie tylko 1 % podmiotów korzystał z drogi elektronicznej.

Od tego 15 marca nie będzie już można przesłać sprawozdania finansowego do sądowego rejestru w formie papierowej.  Spółki będą mogły przesłać skany swoich raportów poprzez nowy system teleinformatyczny, który Ministerstwo Sprawiedliwości udostępni od 15 marca 2018 r.

– system ten umożliwi bezpłatne przekazanie sprawozdań finansowych bezpośrednio do repozytorium dokumentów finansowych.

Przedsiębiorcy będą mogli również  korzystać z obecnego systemu elektronicznego przesyłania sprawozdań, będzie on jednak płatny.

Przekazane do Krajowego Rejestru Sądowego kopie dokumentów muszą być podpisane podpisem kwalifikowanym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez co najmniej jedną osobę uprawnioną do  reprezentowania podmiotu art. 38 ust. 2 ustawy nowelizującej.

 

Jednolity plik kontrolny

Wprawdzie sprawozdania za 2017 r. trzeba będzie przesyłać do KRS elektronicznie, ale zasady ich tworzenia się nie zmieniają. Zmiana nastąpi dopiero końcem roku czyli od 1 października, tego dnia wejdzie w życie obowiązek:

– sporządzania sprawozdań finansowych wyłącznie drogą elektroniczną,

– podpisywania sprawozdań kwalifikowanym podpisem lub zaufanym profilem ePUAP

(do dnia 1 października sprawozdania mogą być podpisywane ręcznie, natomiast po 1 października skany przesyłane do KRS muszą zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem lub zaufanym profilem ePUAP).

Zasada ta nie obejmie raportów za rok 2017 r.,  trzeba je przesłać do KRS i urzędu skarbowego wcześniej. Natomiast sprawozdania za rok 2018  będą musiały być sporządzone w formie jednolitego pliku kontrolnego. Zmiana ta jest związana z nowelizacją ustaw o PIT, CIT oraz rachunkowości (Dz.U. z 2017 r. poz. 2342 ze zm.).

Zapoznaj się już dziś ze zmianami w prawie podatkowym i nie daj się zaskoczyć, jeżeli potrzebujesz pomocy w uporządkowaniu dokumentacji twojej firmy skontaktuj się z nami już dziś.

 

beataCreative art
TOP
Call Now Button