15
Kwi

Ciekawe podatki

admin 0 comment

Ciekawe podatki

Poniżej znajdziesz garść niezwykłych podatków z całego świata. Pewne są tylko śmierć i podatki.

Austriacki podatek od gipsu – Austria cierpi na nadmiar narciarzy, którzy co roku łamią kończyny na ich stokach narciarskich. Stworzyli więc podatek od gipsu. Chodziło o dodatkowe wsparcie służby zdrowia. Podatek jest wliczany do wejściówek typu skipass.

pelna ksiegowosc bielskoatki bielskoChiński podatek od pałeczek do jedzenia – to może wydawać się dziwne komuś z Polskie, ale z drugiej strony co dnia ląduje w tamtejszych koszach ponad 40 miliardów (czyli 1000 000 000 sztuk). Dlatego każda para pałeczek ma w swojej cenie zawarte 20% podatku. Celem podatku jest ochrona wycinanych lasów.

Brytyjski podatek od okien – na szczęście jest odrobinę stary. Powstał w 1699roku i płacił go każdy kto posiadał w swoim domu okna. Gdy ktoś miał duży dom z większą ilością okien szybko odczuwał potrzebę ich zmniejszenia. Szkoci zareagowali z brutalną oszczędnością budując domy bez okien. Szybko zaczęły powstawać całe osiedla takich budynków.

Brytyjski podatek od  świec – gdy nie dało się opodatkować światła słonecznego to należy się wziąć za oświetlenie sztuczne. Między 1790 i 1830 rokiem w Anglii trzeba było opłacać licencję na produkcję świec. Kiedy licencja została zniesiona ilość produkowanych świec znacznie podskoczyła.

Monachijski podatek od powietrza – przestrzeń miasta jest cenna, żeby walczyć z olbrzymimi reklamami typu bilbordy Monachium wprowadziło podatek za naruszanie. Wszystkie reklamy, które brutalnie naruszają przestrzeń wspólną stają się celem kar.

Polska Hiberna (łac. zimowa) – Polski podatek z ok 1600 roku. Podatek za zimowe wyżywienia wojska. Ponosili go duchowieństwo i chłopstwo. Szlachta tego obowiązku nie miała. Początkowo przekazywano ją w naturze, w późniejszym okresie później ściągali ją specjalni poborcy nazywani „hibernowymi”.

Niemiecki podatek od nagrobków – miasteczko Essen pobiera opłaty za dekoracje nagrobków (niecałe 4 euro za metr kwadratowy gdzie sprzedaje się takie ozdoby)  od sprzedawców wieńców. Ten szczególny rodzaj opłat nazywany jest ,,Grabschmucksteuer’’.

Podatek od życia bez ślubu – Chiński ustawodawca opierając się „nowoczesnym” pomysłom jak śluby cywilne wprowadził coroczną opłatę na ponad 1000 dolarów rocznie dla par w takich związkach. Nieformalny związek jest wyjątkowo mało opłacalny.

Jeżeli masz problem z rozliczeniem podatków lub giniesz w gąszczu przepisów skontaktuj się z Nami. Biuro Rachunkowe Bielsko 4Profit.

 

 

adminCreative art