12
Kwi

Działalność gospodarcza zalety oraz wady

admin 0 comment

Działalność gospodarcza zalety oraz wady

Działalność gospodarcza w Bielsku Białej to tak jak w reszcie kraju najpopularniejsza forma prawna dla nowo powstałych firm. Polacy najczęściej wybierają właśnie taki format swojego biznesu. Jak każda ma swoje wady i zalety.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to po prostu firma, której właścicielem jest jedna osoba.

Jest stosunkowo tania w założeniu i prowadzeniu.

Zalety działalności gospodarczej

Wśród zalet jakie głównie wymieniają osoby na takiej formie prawnej jest czas. A dokładniej jego duża elastyczność. Pracujesz gdy chcesz i nie jesteś zamknięty w ścisłych 8 godzinach typu „od do”. Oczywiście wymaga to pewnej dozy samodyscypliny i prawdopodobnie w pierwszej fazie będziesz pracował więcej niż te 168 godzin w miesiącu, ale mimo wszystko jest to plus.

Dużym plusem są spore możliwość dodatkowego finansowania na start. Jednoosobowa działalność może otrzymać wsparcie z Urzędu Pracy lub Unii Europejskiej.

Masz możliwość rejestracji jako czynny podatnik VAT co oznacza w praktyce, że możesz odliczyć podatek z wielu rzeczy jakie są przez Ciebie wykorzystywane do prowadzenia firmy. Zwracamy uwagę, że jednak warto skonsultować możliwe odliczenia z biurem rachunkowym żeby przypadkiem nie przesadzić.

Własna działalność jest często zakładana przez ludzi którzy chcą przekuć swoją pasję czy hobby w realny zarobek.

Możesz wybrać formę opodatkowania dostosowaną do twoich indywidualnych potrzeb.

W pierwszym okresie prowadzenia firmy dotyczy Cię preferencyjna składka ubezpieczenia ZUS.

Skoro zatrudniasz sam siebie to wydatki jakie ponosisz stają się kosztem uzyskania przychodu. Czyli tracisz/obniżasz swój dochód, a co za tym idzie zmniejszasz podatek do zapłacenia.

Wady działalności gospodarczej

Oczywiście są momenty i sytuacje gdy prowadzenie własnej działalności to zły pomysł. Jeżeli masz wątpliwości skontaktuj się z biurem rachunkowym 4Profit z Bielska Białej.

ZUS może stać się Twoim największym wrogiem w portfelu gdy masz obowiązek opłacania składek co miesiąc bez względu ile zarobiłeś. W przypadku niskich dochodów lub braku oszczędności szybko można wpaść w spiralę zadłużenia.

Technicznie cały czas jesteś w pracy. Gdy pracujesz zarabiasz, a gdy robisz sobie wolne Twoja firma … nie robi nic. Czasem zdarza się, że musisz gdzieś być w środku nocy. Czasem żona może Ci powiedzieć, że za dużo pracujesz.

Działalność to odpowiedzialność wszystkim co posiadasz czyli całym majątkiem. Jeżeli gdzieś stracisz płynność (np. nie rzetelny kontrahent lub podwykonawca) to Twoje zyski szybko się rozmyją. Dodatkowo pamiętaj, że Twój mąż lub żona odpowiada majątkiem razem z Tobą. Intercyza jest trudnym tematem w związku.

Mało znanym faktem jest to, że jednoosobowej firmy nie da się sprzedać. Można ją zamknąć, rozliczyć i koniec. Dodatkowo taka forma prawna nie podlega dziedziczeniu w przypadku śmierci właściciela.

adminCreative art