23
Maj

Profil Zaufany- jak go założyć?

4profitcompl 0 comment
Profil Zaufany - jak go założyć

Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek wysłania do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny. Muszą to zrobić najpóźniej do 26 lutego.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Pod nazwą JPK kryją się księgi i dokumenty księgowe, które są prowadzone przy użyciu programów komputerowych i przekazywane na żądanie organu podatkowego. Są to informacje dotyczące dokonywanych przez przedsiębiorcę operacji gospodarczych.

Ze względu na to, że Plik można wysłać jedynie elektronicznie, niezbędne jest posiadanie certyfikatu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego.

Pierwszy z nich jest płatnym, komercyjnym sposobem autoryzacji danych. Drugi natomiast, zupełnie darmowy. Dlatego też, aby bezproblemowo, szybko i bezpiecznie wysłać niezbędne dokumenty do systemu skarbowego, już dzisiaj załóż Profil Zaufany. Jest to bezpłatna metoda, za pomocą której można potwierdzić tożsamość w systemach administracji elektronicznej.

Sposoby zakładania Profilu Zaufanego

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to założenie go przez Internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Dzięki temu, że dane w banku są wiarygodne, nie trzeba potwierdzać ich osobiście w urzędzie. Metoda ta umożliwia przejście całego procesu wyłącznie online. Warunkiem, który należy spełnić, jest posiadanie konta w jednym z następujących serwisów bankowych: PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Inteligo, Bank Pekao, mBank, BZWBK oraz Envelo. Jedyne, co trzeba zrobić to wypełnić formularz i potwierdzić go bankowym kodem autoryzacyjnym.

Istnieje również możliwość wypełnienia odpowiedniego wniosku na stronie internetowej i potwierdzenie go w najbliższym Punkcie Potwierdzającym, którym może być m.in. bank, czy też urząd skarbowy. Można to zrobić w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku. Wybierając się do takiego Punktu, należy pamiętać o wzięciu ze sobą dowodu osobistego.

Korzyści z posiadania Profilu Zaufanego

Wybierając Profil Zaufany, decydujesz się na:

  • Wygodę – masz możliwość wyboru czasu, w którym chcesz wypełnić wniosek,
  • Oszczędność czasu – nie musisz osobiście odwiedzać urzędu,
  • Możliwość załatwienia innych spraw tj. np. Karta Dużej Rodziny, uzyskanie odpisu aktu cywilnego.

Jak widać, Profil Zaufany można założyć w bardzo prosty sposób. Zajmie to niewiele czasu, a pozwoli na załatwienie wielu spraw bez stania w urzędowych kolejkach.

4profitcomplCreative art